– Защо българските издатели се насочват към електронните книги?
– През последните години електронните книги от новост се превръщат в нещо ежедневно и намират все повече читатели. Търсенето на електронни ресурси непрекъснато се увеличава. Съвременните технологии вече са неизменна част от ежедневието ни, а това
няма как да не се отрази и върху политиките на всяко издателство. Малкият размер на самите устройства, наречени четци за електронни книги, допринася в голяма степен за тяхната популярност сред читателите. При това те са удобни за пренасяне и дават възможност за едновременно съхранение на много голям брой електронни книги в едно устройство. Електронната книга, освен че е удобна и може да се носи в джоба, буквално е в състояние да побере цяла една библиотека.
– Ще измести ли електронната книга традиционната, тази, която разгръщаме страница по страница?
– За мен като читател няма разлика между двете, важно е съдържанието, а не форматът на една книга. Както в други държави в Европа, така и у нас класическата хартиена книга все още е по-търсена от електронната ѝ версия, но електронните книги са бъдещето. Малко по-различно стоят нещата обаче в Америка, където се наблюдава по- висок ръст на продажби на електронни книги за сметка на хартиените.
– Кои са предимствата на електронните книги?
– Електронната книга не оставя отпечатък върху околната среда. За нейното производство не са нужни хартия, химикали за обработката ѝ, мастило, електричество и машинно масло за печатните преси, лепило. Транспортирането ѝ не се осъществява от превозни средства, работещи с гориво. От тази гледна точка електронните издания са по-екологични. Електронните книги са и по-евтини от печатните им аналози, защото при тях е елиминиран рискът, свързан с реализирането на отпечатания тираж.
Съвременен технологичен аналог на печатната книга е електронната книга. Тя представлява в общи линии същото текстово произведение, съдържащо се и в хартиената книга, но в електронен формат. Електронната книга е файл, обединяващ в себе си информация под формата на текстово, визуално или звуково съдържание, което позволява по-лесното му съхраняване. Електронните книги се разпространяват на различни преносими носители, но най-често се предоставят за закупуване от специализирани сайтове. Има варианти, при които може да се разрешава отваряне на електронната книга на ограничен брой устройства (напр. от 1 до 6), както и да се контролират правата за отпечатване и копиране на части от текста. Електронни книги могат да се четат на всякакви електронни устройства с дисплей и с инсталиран специален софтуер като: стационарните и преносимите компютри, таблетите, мобилните телефони, електронните четци. Електронното устройство съхранява файловете и ги представя на читателя във вид, подобен на хартиената книга. Един електронен четец е в състояние да побере до 2 000 електронни книги. Налични са и много функции, които са в полза на читателя. Така например при приключване на четенето автоматично се запомня мястото в текста, до което е стигнал читателят. Допълнителни функции могат да бъдат също така изборът на шрифт на текста, добавянето и премахването на отметки, промяната на цвета и размера на шрифта, инсталирането на други шрифтове, промяната на фона или на ориентацията на изгледа (т.нар. завъртане), бързо преместване до определена страница от книгата и т.н.